A nap fűszere: Ami nem öl meg, az megerősít.
Szeretem a grillezett dolgokat. Nálunk a nyári hétvége egyet jelent a szabadban való főzéssel. Ilyenkor rendszerint szombatonként grillezünk, vasárnaponként pedig gyakran bográcsos ételt készítünk. Most hétvégén, amíg a többiek vörösboros bélszínnel kedveskedtek maguknak, addig én előhozakodtam egy régi kedvencemmel a padlizsánnal és a füstölt gomolyával. A grillezhető sajtok közül én ezt a sajtfélét szeretem a legjobban, mert ellentétben a mozzarellával, ami sütéskor kissé nyúlós és rágógumi szerű lesz, a gomolya teljesen más, kellemesebb álagot ér el.
A gomolya grillezése nem csak a szabadban, hanem otthon, egy teflon edény segítségével is könnyen megvalósítható. Nagyon egyszerű, gyors és finom. Annyi kell összesen hozzá, hogy a sajtot tetszés szerinti vastagságúra felszeleteljük, az edényt egy kicsit kiolajozzuk, majd a lisztben megforgatott sajtszeletek mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Mi most öntöttvaslapon készítettük, amitől egy kicsit féltem, nem tudtam, hogyan lehet majd megfordani őket, de szerencsére jól viselkedtek.
A krémes padlizsán (a fotón jobbra):
2 nagyobb padlizsán,
1 lilahagyma,
1 tojás,
5 ek olivaolaj,
só, bors
Padlizsánból ez az egyik nagy-nagy kedvencem. Csak vigyázat! Meglehetősen laktató! Ahogy a füstös íz átjárja az egész krémet az valami mennyei!
A padlizsánokat egészben, villával egy kicsit megszúrkáljuk, majd a grillrácsra helyezzük. Nálunk ez úgy szokott történni, hogy a férjem megrakja a tüzet (vagy faszenet), a tűz egy kicsit lohadni kezd, nem ég már olyan hatalmas lánggal, akkor még mielőtt a lényegi dolgok grillezését megkezdenénk, feldobáljuk a padlizsánokat a grillrácsra és először ezeket készítjük el. Mire a padlizsánok átsülnek, egy kicsit kihülnek és maga a krém elkészül, addigra a parázs pont olyan állapotba kerül, hogy nyugodt szívvel neki lehet állni a zöldségek, vagy húsok grillezéséhez.
Tehát a padlizsánokat feltesszük a rácsra, időnként megforgatjuk és addig sütjük őket, amíg nyomkodásnál érezzük, hogy belül megpuhultak. Ez függ a tűztől és a padlizsántól is. Nálunk most 15 percig tartott, de volt, hogy legalább fél órán keresztül a tüzön hagytuk őket. Amikor kész vannak egy tálba tesszük őket, félbevágjuk, és kikaparjuk a belsejüket, majd a nagyon apróra vágott hagymát hozzájuk keverjük.
A tojást egy akkora pohárba tesszük, amekkorába a botmixer feje belefér, hozzáadjuk az olajat és a fűszereket, majd a botmixer segítségével gyors majonézt készítünk belőle. Ezt öszekeverjük a padlizsánnal, úgy, hogy a padlizsánt egy fakanál segítségével addig kavarjuk, amíg egészen krémes nem lesz.
Megosztás a facebookon