A szóbanforgó tempura amolyan áltempura. Jellegében és elkészítésében nagyon hasonlít az "igazi" tempurára, azonban az eredeti recept nem említi a sört mint hozzávalót. Nálunk pedig ezzel készült.
A tempura palacsinta-szerű tésztában megmártott és olajban kisütött hal, rák, vagy zöldségféle. A mi tempuráink most három csoportba sorolhatóak (ebből a harmadik a bónusz, amit eredetileg nem terveztünk, de menet közben kitaláltunk és meg is valósítottunk).
Tempura 1 - Zsályás halfalatkák (a képen ez az amelyik félbevágva szerepel), Jamie Oliver hatására:
tengeri hal kis darabokra vágva, fűszeresen bepácolva,
friss zsályalevelek,(Egy kis büszkélkedés. Íme a zsálya bokrunk. Tavaly ültettük, és a télen nem fagyott el, idén tavasszal pedig így nézett ki. Aki szereti a zsályát annak ajánlom, hogy ha van lehetősége ültessen egy kis zsályát a kertjébe, mert nem sok törődést igényel, áttelel és még a szemnek is kedvére van. Alapjában nem igazán kedvelem a zsálya ízét, de gurmániám győzőtt, én is fogyasztottam a halfalatkákból. Nem állítanám, hogy mostantól kezdve mély barátság alakult volna ki köztem és a zsálya között, de azért valami alakulófélben van.)
A leveleket megmossuk, lisztben megforgatjuk külön a zsályát és külön a halakat, egy levélre ráhelyezünk egy kis halat, majd lefedjük egy levéllel (tulajdonképpen szendvicset készítünk). Egy kicsit összenyomkodjuk őket, majd belemártjuk a tempura tésztába és beletesszük a forró olajba.
Tempura 2 - Zöldségkavalkád
Szinte bármilyen zöldség használható, mi most káposztalevelet, répát és cukkinit használtunk. (nálam a káposzta a favorit). A felszeletelt nyers zöldségeket lisztben megforgatjuk, belemártjuk a tempura tésztába, majd forró olajba helyezzük őket.
Tempura 3 - A bónusz.
Ez pedig a bundás, sült banán.
Különösen szeretem a kínai éttermekben kapható sült banánt. Eddig azt gondoltam, hogy áááááá, ilyet mi itthon úgysem tudunk csinálni. De menet közben, amikor a tempura tésztában szépen sülögettek a zöldségek felmerült bennem a gondolat, hogy miért is ne próbálnánk ki, mit tesz a banán, ha tempurázzuk? Ehhez a banánt kisebb darabokra vágjuk, lisztben megforgatjuk, majd a tésztába mártjuk és forró olajban kisütjük.
A bunda ugyan nem olyan vastag, mint a kínai variációban, de nagyon-nagyon finom lett!
A tempura tészta receptje:
3 tojássárgája,
5 tojásfehérje,
5 ek liszt,
2 dl sör,
só
A tojássárgáját a liszttel összekeverjük, majd a sörrel felhigítjuk, sózzuk és csomómentesre keverjük. A fehérjét kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a sörös masszához. A tésztát ne hagyjuk állni.
A tempurával két dolog miatt kell vigyázni. Az egyik, hogy könnyen megég, a másik, hogy hajlamos arra, hogy túl olajos legyen, ezért az olajnak forrónak kell lennie, és a sütés végén pedig jól le kell csöpögtetni és papírtörlőre kell kiszedni.
A tempura fogyasztását leginkább valamilyen mártogatóssal, vagy chutney-val ajánlom. Mi most mangóchutneyt és citromos mártogatót készítettünk hozzá. Sajnos a chutney valahogy nem lett az igazi. A citromos mártogatóhoz 2 tojássárgáját féldeci olajjal kikevertünk, hozzáadtunk 1 dl joghurtot, sóztuk, borsoztuk, majd lassú tűzön főztük, hogy egy kicsit krémesebb állaga legyen.
Megosztás a facebookon