A nap fűszere: Amibõl lekvárt lehet fõzni, abból pálinkát is.
Most tudatosult bennem, hogy legszívesebben minden bejegyzésemet azzal kezdeném, hogy ez az egyik kedvenc ételem. Persze természetes, ha az ember olyan dolgokat főz, amiket szeret és nem olyanokat, amiket ki nem állhat, de most döbbentem igazából rá, hogy mennyire szeretek enni, és mennyire sokra tudok értékelni egy általam nagyszerűnek tartott kreációt. Az ételek iránti lelkesedésem azonban nem saját szerzemény. Családi hagyomány. Apukám és a keresztmamám kedvenc elfoglaltsága, hogy egy-egy kidurranás közeli állapotot eredményező ebéd után, amikor az ember nemhogy ránézni, de rágondolni sem tud az ételekre, jóízűen és mélyrehatóan nekiállnak elméletben főzőcskézni. Mi többiek, akik degeszre tömött pocakunk miatt szinte az életbenmaradásért küzdünk, először elborzadva hallgatjuk őket, majd szép lassan azért csatlakozunk a témához.
Tehát ez is egy kedvencem. És pont.
A Zöldségpörkölt:
A hozzáadott zöldségeket tetszés és ízlés szerint lehet variálni. Mi most a következőket használtuk hozzá:
Hagyma, paradicsom, paprika, gomba, sárgarépa, cukkini, padlizsán, karfiol
só, bors, pirospaprika, petrezselyem
A hagymát apróra vágjuk, jól megdinszteljük, majd hozzáadunk ízlésünk szerinti mennyiségű feldarabolt paradicsomot, paprikát. Tulajdonképpen egy erőteljes pörköltalapot készítünk. Fűszerezzük, majd keménységi sorrendben hozzáadjuk a többi zöldséget. A padlizsánt esetleg érdemes az elején hozzáadni, mert a pörkölt szaftja így még tartalmasabb lesz. A párolódó zöldségeket egy kevés vízzel felöntjük, de vigyázni kell arra, nehogy túlságosan tocsogjanak a nedvességben.
A Polenta (3 személynek tökéletes):
200 g kukoricadara,
1 fej hagyma,
olaj, só,
A hagymát apróra vágjuk és olajon szépen megdinszteljük. Hozzáöntjük a kukoricadarát, vízzel felengedjük és sózzuk. Folyamatos kavargatás mellett, ahogy elkezd sűrűsödni a dara fokozatosan adagoljuk hozzá a vizet. Én kb. fél litert használtam összességében hozzá és kb. negyedórát főztem. Kissé sűrű masszát kell kapnunk.
Amire figyleni kell:
A vizet fokozatosan adjuk hozzá, mert ha túl híg lesz, akkor nem tudjuk meggrillezni.
Folyamtosan kevergessük, nehogy leégjen.
Amikor késznek nyilvánítjuk a polentát, akkor a lábas tartalmát szép egyenletesen egy kiolajozott alkalmatosságba öntjük (ez lehet tepsi, tálca, vagy akár egy tányér) és hagyjuk kihülni, összeállni.
A sütéséhez teflonserpenyő ajánlott. Ezt olajozzuk meg, majd ha felmelegedett tegyük bele a polenta szeleteket. Érdemes először a felső részüket sütni (azt, amelyik a tepsiben felül volt), mert így talán kevésbé ragad le.
Megosztás a facebookon