Megmondom őszintén, Aubergine egy kicsit megizzasztott a VKF V. fordulójának témájával. Félve vallom be, hogy ugyan nagyon kedvelem a fűszeres ételeket (főként étteremben), de magam főzéskor jellemzően zöldfűszereket, és borsot használok, vagy fokhagymát és gyömbért. Jobban szeretem érezni a hozzávalók eredeti ízét, ha már mindenképpen fűszerezni akarok, akkor inkább nem a klasszikus értelemben vett fűszereket használom, hanem a hozzávalók segítségével próbálom az ízhatást tökéletesíteni.
Rengeteget gondolkodtam azon, hogy akkor mégis mivel is rukkolhatnék elő. A választásom végül mire másra esett volna, mint egy desszertre. A túrógombóc ilyettén variációját már régóta terveztem kipróbálni, és most végre meg is valósítottam. És szerencsére nem kellett csalódnom ebben a variációban.
Receptemet két fűszer is feljogosítja a VKF-en való részvételre. Az egyik a vanília, a másik a fahéj.
Chili&vanilia tavaly egy olyan korrekt és átfogó összefoglalót készített a vaníliáról, hogy én nem is próbálkozom meg vele, akit érdekel az itt olvashat róla részletesen. A fahéjról pedig, többek között itt vannak információk.
A recept (ez fél adag volt, két személynek elegendő, kb. 12 közepesen kicsi gombóc lesz belőle):
A gombóchoz:
2 tojás,
1 kk vaj,
2 csapott evőkanál búzadara,
250 g túró,
4 ek darált mák,
2 ek porcukor,
2 kk fahéj
zsemlemorzsa
Az öntethez:
20 dkg eper,
kevés citromlé,
porcukor,
1 vanília
Plussz még porcukros tejfölt is készítettünk hozzá (régen meg nem ettem volna cukros tejföllel a túrógombócot, csak sima tejföllel kellett. De teltek-múltak az évek, és a férjem megfertőzött a túrógombóc-cukros tejföl párosítással).
A tojássárgáját az olvasztott vajjal elkeverjük, majd hozzáadjuk az áttört túrót, a búzadarát, a mákot, a porcukrot és a fahéjat, majd végül óvatosan beleforgatjuk a habbá vert tojásfehérjét. A masszát 1 órát hűtőben pihentetni kell. Az 1 óra letelte után, a masszából a kezünkkel gombócokat formálunk és forrásban lévő vízbe tesszük. Amikor a víz ismét forrni kezd levesszük takarékra és a gombócokat még 6-8 percig főzzük. Amikor kész, akkor kihalásszuk őket és pirított zsemlemorzsában megforgatjuk.
Az öntethez az epret a citromlével, a vanilia késsel kikapargatott belsejével, egy kevés porcukorral botmixerrel összeturmixoljuk úgy, hogy egy kicsit darabos maradjon, majd hozzá keverünk egy kiskanál cukrozott tejföt is.
Megosztás a facebookon